Entrants

There are 118 entries in total. Entries are limited to 118.


Open Section

30 entries


NameClub or TownAug RatingBye
1 IM Alan Merry 4NCL Barbican 2510 Round 3
2 IM Richard Pert Brentwood 2502 None
3 IM John Pigott Little Heath 2328 Round 3
4 IM Neil Bradbury Welwyn Garden City 2287 None
5 Chris Davison Linton 2219 None
6 FM Martin Walker Norwich Dons 2211 None
7 John Anderson Lowestoft 2199 None
8 Liam Varnam Linton 2188 None
9 Russell White Chelmsford 2181 None
10 Jaden Jermy Bury St Edmunds 2094 None
11 Roy Hughes Broadland 2085 Round 3
12 Philip Bonafont Norwich Dons 2047 Round 3
13 Abigail Weersing Linton 2038 None
14 James Cole 4NCL Oxford 2033 None
15 Nigel Moyse Cumnor 2010 None
16 Adrian Elwin Milton Keynes 2009 Round 1
17 Paul P Smith Norfolk and Norwich 1997 None
18 Norman Hutchinson Cambridge City 1994 None
19 Max Pert Brentwood 1989 None
20 Oliver Lenton Ely 1981 None
21 Ivan Myall Chelmsford 1975 None
22 Haroon Majeed Bury St Edmunds 1970 None
23 Nina Pert Brentwood 1951 None
24 Paul McMahon Linton 1920 None
25 Jonathan Collins Bury St Edmunds 1912 None
26 Francis Bowers Peterborough 1903 None
27 Philip Hutchings Manningtree 1900 Round 3
28 Steve Moore Norwich Dons 1895 Round 3
29 Nigel Beveridge Hereford 1800P None
30 Konrad Scheffler Linton e1800 None

Major (u1900) Section

47 entries


NameClub or TownAug RatingBye
1 Sydney Jacob Lewisham 1886 None
2 Christopher Hampton Histon 1879 None
3 Andy Hartland Lowestoft 1870 Round 3
4 John Daugman Cambridge City 1856 None
5 Antony Hall St Johns Norwich 1855 None
6 Jerzy Cholewinski Ipswich 1851 None
7 Phillip Gardner Letchworth Garden City 1850 None
8 Paul Kenning Braintree 1850 None
9 Roderick Saines Manningtree e1850 Round 3
10 Sam Gaffney Lowestoft 1835 Round 3
11 Anas Ibn Saifullah Cambridge City 1830 None
12 Nathan Barnes Colchester 1829 None
13 James Pack Bury St Edmunds 1818 None
14 Graham Cole Cowley 1817 Round 3
15 Paul Walton Royston 1810 Round 3
16 James Irwin Stowmarket 1791 Round 3
17 Ray Harper DHSS 1790 None
18 Stuart Nelson Braintree 1790 None
19 Giovanni Esuperanzi Cambridge City 1781 None
20 Brendan O’Gorman London 1762 Round 3
21 Graham Blowers Lowestoft 1741 Round 3
22 Graeme Jones Manningtree 1735 None
23 Richard Stokes Stamford 1730 None
24 Chris Skirrow Woodbridge 1729 Round 3
25 Francois Swiegers Stevenage 1729 Round 3
26 Anthony Chan Linton 1726 None
27 Andrew Morrell Chingford 1721 Round 3
28 Jeff Tomy Watford 1714 None
29 Michael E Usher Saxmundham 1712 Round 3
30 Nigel Bowler Newark e1700 None
31 Chris Jones Norwich Dons e1700 None
32 Richard McMorran Bedford 1678 None
33 Tim Hynes Shillington 1675 None
34 Neil Homer Northampton 1673 Round 3
35 Armando Galletti Lowestoft 1672 None
36 Stephen Pride Cambridge City 1652 Round 3
37 Barry Connor Lowestoft 1645 None
38 Vincent Palmer Kings Lynn 1629o Round 3
39 Gert De Block Cambridge City 1612 None
40 Chris Flynn Lowestoft 1609 None
41 John Weston Fakenham 1603 Round 3
42 Charles Richmond Newmarket 1579 None
43 Robert Petrovai Colchester 1552 None
44 Susan Chadwick Brighton and Hove 1527 None
45 Alex Skelton Cambridge City e1500 None
46 Sebastian Braggins Camberley 1451P None
47 Richard Dickinson Bury St Edmunds 1367 None

Minor (u1600) Section

41 entries


NameClub or TownAug RatingBye
1 Tomy Joseph Watford 1593 None
2 Colin White Chelmsford 1571 None
3 Nathan Weersing Linton 1564 None
4 Daniel Such Woodbridge 1538 None
5 David Welsh Manningtree 1535 Round 3
6 Peter Newton Bury St Edmunds 1532 None
7 John Hornagold Watton 1528 Round 3
8 Patrick Sartain Harrow 1526 None
9 Mark Oakden Witham e1520 None
10 Mark Nettleton Lowestoft 1514 None
11 David May St Johns Norwich 1493 None
12 Mervyn Podmore Hemel Hempstead 1487 None
13 Joshua Davis Southend 1485 None
14 Jennifer Goldsmith Harrow 1467 None
15 Martin Fletcher Hastings and St Leonards 1435 None
16 Craig Bradshaw Bury St Edmunds 1432 None
17 Sarah Rowles Saxmundham 1431 Round 3
18 John Duff-Cole Colchester 1418 None
19 Andrew Gough St Neots 1414 None
20 Alan Brewis Hertford 1411 None
21 Ian Revitt Chess Mates Northampton 1405 None
22 Oliver Ferris Bury Knights 1371P None
23 John HT Eddershaw Eccleshall 1369 None
24 George Robinson Bury St Edmunds 1362 None
25 Mark Webb Bury St Edmunds 1362 None
26 Thomas Holmes St Neots 1354P None
27 Taylor Duke Southend 1348 None
28 Emanuele D’Amato Cambridge City 1336P None
29 Peter Stone Norfolk and Norwich 1335 None
30 Dennis Driscoll St Johns Norwich 1324 Round 3
31 Lee Dawson St Albans 1290 None
32 Alan Holmes St Johns Norwich 1281 Round 3
33 Sophie Hughes Ipswich 1266 None
34 Rod Mills St Johns Norwich 1256 None
35 Heather Enid Walker Broadland 1206 None
36 Brian Kirby Hertford 1174 None
37 Martin Hill St Albans 1142 None
38 Ethan Coombes Dorking 1128P Round 3
39 James Stow Ipswich 1105 None
40 David Avery Sidcup 1082 None
41 Edmund Southgate Colchester 974o None